Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Yüzümüz ak, alnımız açık!

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, partilerine yönelik dokunulmazlık tehditlerine yanıt verdi. Demirtaş, “BDP düşünceyi açıklama hakkındaki fezlekelerde birinci, AKP-CHP-MHP ise sahtecilik, dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma suçlarında yarışıyor” diyerek alınlarının açık olduğuna dikkat çekti.

 

Yüzümüz ak, alnımız açık!

Şemzînan’da HPG’lilerin yol kontrolüne takılan BDP ve blok milletvekillerine dönük başlatılan “dokunulmazlıkları kaldırılsın” tartışmasına BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’tan yanıt geldi. Demirtaş, twitter hesabında Meclis’teki partiler hakkında hazırlanan fezlekelerin yüzdelerini açıklayarak “Meclis’te dokunulmazlıklar kime yarıyor, hangi suçları işleyenler korunuyor bir kez daha hatırlatmakta fayda var” diyerek çarpıcı oranları açıkladı.

Demirtaş’ın sunduğu verilere göre, BDP düşünceyi açıklama hakkındaki fezlekelerde birinci, AKP-CHP-MHP ise sahtecilik, dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma suçlarında yarışıyor. Demirtaş’ın sunduğu verilere göre, düşünce açıklamalarına yönelik fezlekeler (Çeşitli yerlerde yapılan konuşmalar): BDP yüzde 100, AKP-CHP-MHP yüzde 0 şeklinde görünürken, buna karşın sahtecilik dolandırıcılıktan düzenlenen fezlekelerde AKP yüzde 67, CHP+MHP yüzde 30, BDP ise yüzde 0 oranlarına sahip. Aynı şekilde görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma suçlarından düzenlenen fezlekelerde de AKP yüzde 83 ve CHP+MHP yüzde 17 oranında iken BDP yine yüzde 0 oranına sahip.

 

Kopuş mu istiyorsunuz?

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, dokunulmazlığın sınırlandırılması girişimleri konusundaki görüşlerini Twitter üzerinden açıkladı. Dokunulmazlıkları kaldırmak isteyenlerin tarihten ders almadığını ifade eden Kaplan “1920 de meclisin kuruluş felsefesini, kapsayıcı çatısını yok sayan zihniyetler, 94’ten ders almadı, 2012 de aynı hata tekerrür ederse ne olur? 2012’de macera arayanlar bilsin ki, parti kapatma, dokunulmazlık kaldırma asla çözüm değil. Halkımız meclise bu kez güvenini yitirirse ne olur? Meclis çözüm adresi olmaktan çıkarsa sonu felaket olur? Milletin iradesi yok sayılırsa, kopuş yaşanır” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan parti kapatmanın, dokunulmazlık kaldırmanın sorunları asla çözmeyeceğini belirtti. Yaşananlar karşısında artık tek çözüm bulunduğunu savunan Hasip Kaplan, “Özgür eşit yurttaşlar, adil bir seçim sistemi, adalet eşitlik ve özgürlük, yeni anayasa bir şans. Sorunlar mecliste konuşulamıyorsa, çözüm yerine çözümsüzlük dayatılıyorsa, sorun buradadır” dedi. Hasip Kaplan, “Dokunulmazlıklarda deriz ki sadece “kürsü masuniyeti’ olsun, hırsızlara, ihalecilere, ülkeyi satanlara, işkencecilere, inkarcılara da dokunun” önerisini ortaya attı.


Seçmenlerimizi ne yapacaksınız?

BDP Grup Başkanvekili ve Çewlîg (Bingöl) Milletvekili İdris Baluken, TBMM’de bekleyen milletvekillerine ait fezleke sayılarına göre, BDP’yi, “Suç makinesi” olarak niteleyen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya yanıt verdi. Baluken, Kuzu’nun meclisteki 760 dokunulmazlık dosyasından 560’sının BDP’lilere ait olduğunu ve bu parti milletvekillerinin “suç makinesi” gibi olduğunu söylediğini hatırlattı. Baluken, Dîlok’taki patlamanın ardından BDP’ye yönelen tepkileri de değerlendirerek, BDP’ye oy vermiş milyonların hassasiyetini ne yapacaklarını sordu ve “BDP’yi Meclis’ten atınca, oy verenleri, gönül verenleri de ülkeden mi atacaksınız. AKP’de ‘Ya sev ya terk et’ ruhu pervasızca hortlamış görünüyor.”

Sakık’tan tepki

Bu arada, BDP Mûş Milletvekili Sırrı Sakık, AKP’nin iflas ettiğini öne sürerek, “Müzakere süreci kaçınılmazdır” dedi.